Jak vznikly mé knihy.
1. Dětská knížka pro nejmenší „Počítání do deseti s říkankami
o ptácích“.
2. Kniha „Česká abeceda s říkankami o zajímavých zvířátkách“.
3. Kniha „Diakritická a interpunkční znaménka v říkankách textech
a příkladech“.
4. Kniha „Česko-ukrajinská encyklopedie. Zajímavá zvířata“.
5. Kniha „Dětská encyklopedie sladkovodních ryb“.
Jak to začalo….
Vše se začalo odehrávat, když jsem ve svých 42 letech po druhé úspěšně otěhotněla.
Narodil se mi syn a já jsem po večerech i nocích psala texty k písničkám o životě a také příběhy okolního světa.
Když bylo mému synovi 6 měsíců, už měl mezi svými hračkami několik dětských knih. Sama jsem si přála, aby můj syn měl odmalička kladný vztah ke čtení. Nejvíce miloval knihu, kterou mi poslala dobrá známá Julie z Ukrajiny. Kniha „Budeme se učit počítat do deseti“ měla deset hravých stránek s básničkami o zvířátkách.
Chtěla jsem, aby můj syn měl takovou knihu i v češtině, a tak jsem zašla do knihkupectví sehnat něco podobného. Přestože výběr knih byl opravdu veliký, nenašla jsem knížku podle mých představ. Dostala jsem nápad, že synovi vyrobím vlastní knihu, která bude mít velké barevné obrázky zvířátek, básničky a taky ho naučí počítat do deseti.
Společně trávíme hodně času v přírodě, na procházkách v lese, na zahradě nebo se jen tak touláme po vesnici. Jednoho dne jsem si všimla, jak můj syn s velkým nadšením obdivuje ptáky, a tak vznikla dětská knížka pro nejmenší „Počítání do deseti s říkankami o ptácích“.
Druhá kniha, která vznikla pod mou rukou je „Česká abeceda s říkankami o zajímavých zvířátkách“. Povím vám k ní také příběh, jak se kniha dostala na svět. Já sama jsem velký čtenář, ale vnímám, že v dnešní moderní době technologií a chytrých telefonů je těžké děti naučit na čtení knih. Má touha syna nalákat do světa knih a naučit ho číst, ještě než půjde do školy, byla obrovská, a proto jsem začala vyhledávat zajímavou českou abecedu. Mé představě opět žádná kniha nevyhovovala, obsahovaly malé obrázky, nebyly poutavé pro dětské oči a byly vytvořeny především pro školní děti. Vytvořila jsem knihu vlastní, aby se můj syn hravou a zábavnou formou mohl seznámit s abecedou před nástupem do školy.
„Česká abeceda s říkankami o zajímavých zvířátkách“ je hravá, barevná, přes celé stránky jsou ručně malované velké obrázky, kde na děti vykukují různá zvířátka. Pejsci, myšky a kočičky jsem vynechala, to už znají i ty nejmenší děti, zaměřila jsem se na rarity ze zvířecí říše, ty které mnohdy neznají ani dospělí. – číhalka obecná, dáš mořský, fregatka obecná, dokonce na písmeno X mám namalovaný vyhynulý druh ryby Xiphactinus.
V knize je obsaženo 36 písmen české abecedy a ke každému písmenu je přiřazeno zvíře, jehož název na dané písmeno začíná. Písmena H-CH, I-J, R-Ř, S-Š,T- Ť, U-Ů, V-W, X-Y, Z-Ž, jsou k vidění vedle sebe, aby dítě ihned vidělo rozdíl ve výslovnosti. Tato písmenka se dětem často pletou a pomocí názvů zvířat si mohou hned všimnout rozdílné výslovnosti, například hroch-chameleon, irbis-jaguár, rys ostrovid-řasovník protáhlý, sova-šimpanz, tapír čabrakový-ťuhýk obecný … (detail si můžete prohlédnout v prezentaci, kterou mám na webu).
Ještě bych chtěla zmínit, že děti se v této knize od začátku učí písmena s diakritikou. Můj syn tak měl možnost se ve svých čtyřech letech zábavnou formou naučit písmenka. Zvířata v knize už pro něj byla dobře známá a chodil se doptávat, jaká písmenka jsou nad zvířátky a jak jsem je malovala. Jeho reakce a zvědavost mě přesvědčila v mé víře, kniha je opravdu pro děti velké lákadlo.
Když se pro něco nadchnu a najdu v tom smysl, neumím se zastavit, a tak vzniklo moje třetí dílo. Kniha má dětem pomoci s českou gramatikou, která je opravdu složitá. Během své tvorby písní a knih jsem se často obracela na své české známé, ale i oni měli mnohdy problém určit, jak se co správně píše. Nechtěla jsem se neustále obracet na druhé, a proto jsem vyrobila pomocníka „Diakritická a interpunkční znaménka v říkankách textech a příkladech“. Kniha opět obsahuje krásné ručně malované obrázky doprovázené pravidlem české gramatiky, vše je formou krátké, lehko se pamatující básničky. Ze zvířecí říše jsem si do knihy pozvala známé i méně známé živočichy a u každého je krátký příběh z encyklopedie. Doufám, že tato kniha nadchne nejen děti, ale také dospělé, které třeba dokonce naláká více se věnovat české gramatice.
Moje čtvrtá kniha „Česko-ukrajinská encyklopedie. Zajímavá zvířata“, vznikla úplně náhodou, bez předchozího plánování. Pracovala jsem na jedné z výše zmiňovaných knih, když mi zavolala moje známá a požádala mě, jestli bych mohla narychlo upravit svou knihu a věnovat ji na festival pro děti z Ukrajiny, které musely opustit své domovy, kvůli válce. Mé srdce se nadchlo, že mohu pomoci a ještě poslat svou tvorbu do světa. Bylo vytištěno 100 knih v kroužkové vazbě a ty se rozdaly ukrajinským dětem. Po tomto úspěchu jsem si řekla, že kniha nesmí chybět na poličkách knihkupectví a přála bych si knihu dále vydávat.
Moje zatím poslední kniha „Dětská encyklopedie sladkovodních ryb“ nesmí chybět v žádné rodině, ve které je alespoň jeden malý vášnivý rybář. Kniha vznikala opravdu ze života rybářské rodiny, v přírodě, a v té nejkrásnější láskyplné energii. Z velké části byla tvořena přímo u řeky, kde jsme s rodinou trávili víkendy v karavanu a chytali ryby. Často jsem slyšela od svého syna ,,Tati, a co je to za rybu? “. Má duše se nadchla a tento už tak milovaný společně trávený čas, jsem si ještě okořenila vlastní tvorbou ze srdce a namalovala jsem svému synovi 48 druhů sladkovodních ryb.